Zremastrovaná nestárnoucí klasika s krátkým před filmem na oslavu 80. narozenin Zdeňka Svěráka s malým dárkem pro každého. Přijďte slavit s námi, popřát a zazpívat si…

Režie: Jan Svěrák, 97 min.
Dům kultury, vstupné: 80 Kč

Vážení přátelé, milí kinaři,
český herec a scenárista Zdeněk Svěrák oslaví 28. března 2016 své osmdesáté narozeniny. Protože je to můj tatínek, vím, že nechce pořádat žádnou velkolepou oslavu, protože by se styděl. Má však tisíce diváků a posluchačů, kteří si oblíbili jeho filmy a písně, a jejich radost by pro něj byla největším dárkem.
Rozhodl jsem se proto, uspořádat celosvětovou oslavu s jeho diváky.
Od podzimu tajně remasterujeme film Obecná škola jako překvapení. Výběr tohoto filmu není náhodný, byl to první film, který jsem spolu natočili, vypráví o jeho dětství na poválečném přažském předměstí a také byl v roce 1992 nominovaný na Oscara.
Remasterování filmu znamená nejen pouhý přepis do digitální podoby, vyčištění obrazu i zvuku. Na rozdíl od “restaurování” si můžeme dovolit i drobné zásahy jako třeba stabilizovat neklidné jízdy, ubrat zrnění v podexponovaných záběrech a vůbec vypravit film tak, aby mohl znovu uchvátit dnešního diváka.
Slavnostní projekce remasterované Obecné školy v rozlišení 4K (resp. 2K) se bude promítat v jediný večer v pondělí 28. března ve všech kinech, které se k oslavě přidají. Přítomní diváci budou mít tak příležitost nejen se oslavy zůčastnit (tam, kde to půjde se sklenkou v ruce – Bohemia Sekt je partnerem), ale také Zdeňku Svěrákovi popřát. K tomu využijeme písničku “Zdeněk má narozeniny” v provedení Jaroslava Uhlíře, kterou jako karaoke pustíme před každou projekcí, tak aby se diváci mohli připojit a společně přání zazpívat. Více o tom v přiloženém videu.
Každý divák také dostane tištěný program s vloženým 35mm originálním políčkem Obecné školy na památku.
Napadlo nás, že není důvod proč tuto akci omezovat hranicemi českého státu, když všude po světě jsou aktivní komunity vlastenců či Čechů, kteří se cítí stále napojeni na svou zem, a rády by se k takové oslavě připojily. Zvláště, když je to s dnešními technologiemi tak snadné. Minulý týden jsme rozeslali e-maily a po pár dnech jsme zjistili, že máme před sebou akci obřích rozměrů. Zdá se, že nebude kontinent, kde se 28. března nebude hrát v kině Obecná škola. Od amerického Chicaga přes Island až po mongolský Ulanbátar. Film si pustí naši vědci v CERNu a pokud ho dostaneme na Jižní pól, tak i čeští polárníci.
Mohu se mýlit, ale zdá se, že stojíme u zrodu nového způsobu distribuce českých filmů. Každopádně jsem svědkem nečekaného a dojemného projevu české sounáležitosti a je mi ctí být u toho.
Pojďte se přidat!
Srdečně zdraví,
Jan Svěrák